Łubnica. Tutaj hoduje się ślimaki. (PolskaNiezwykla.pl)

Trudno wyobrazić sobie kuchnię francuską bez potraw ze ślimaków. Kiedyś zbierano je na łąkach i nad wodami, ale to już dawne czasy. Teraz, aby otrzymać odpowiednią ilość mięsa najlepszej jakości, trzeba ślimaki hodować !

Taką niezwykłą hodowlę prowadzi od 1999 r. Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Łubnicy. Początkowo eksportowano rodzime winniczki. Działalność okazała się na tyle dochodowa, że podjęto hodowlę pochodzącej z Turcji i północnej Afryki odmiany Helix aspersa maxima. Ślimacza ferma znajduje się w folwarku Augustowo i jest największa w Polsce - w specjalnych namiotach foliowych produkuje rocznie 16 mln sztuk ślimaków (50 ton mięsa). Hodowlę tej odmiany porównuje się do tuczu brojlerów: mięczaki objadają się podawaną paszą, a potrawa z 20 ślimaków zastępuje porcję kurczaka.

więcej / źródło : www.polskaniezwykla.pl

Winniczki w cenie. (Pierwszy Portal Rolny)

Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Łubnicy w Wielkopolsce to jedyne gospodarstwo w regionie, gdzie skupuje się, hoduje, przerabia i eksportuje ślimaki winniczki. Rocznie na świat w tym gospodarstwie przychodzi ich ponad 15 milionów. Eksportowane są do Francji i Belgii.

W tym roku spółdzielnia podpisała umowy kontraktacyjne z rolnikami, dla których hodowla ślimaków może okazać się alternatywą dla mało opłacalnej produkcji mleka czy trzody. Gospodarstwo w Łubnicy zainwestowało już w ślimaki kilka lat temu. Początkowo odbywał się tu jedynie tucz mięczaków, a jajka sprowadzono od zagranicznych kontrahentów. Od niedawna jednak Łubnica zajmuje się także rozmnażaniem winniczków.
Jaja zbiera się do próbówek, które wędrują do inkubatorów. Po czternastu dniach na świat przychodzą małe ślimaki. Po wykluciu trafiają do szklarni. Kiedy mają około centymetra wypuszczane są na tak zwane wybiegi i intensywnie karmione paszą
Rolniczy Kombinat z Łubnicy do hodowli ślimaków zachęca też okolicznych rolników. W tym roku podpisano pierwsze umowy kontraktacyjne. Spółdzielnia dostarcza rolnikom ślimaki i paszę - rolnicy muszą je odchować i zwrócić spółdzielni. Średnio na jednym kilogramie ślimaków zarabiają od 2-3 zł.
Kombinat w Łubnicy jest dziś jednym z największych producentów winniczków. Rocznie do Francji i Belgii wysyła się stąd ponad 150 ton ślimaków i zatrudnia kilkaset osób przy ich hodowli.

więcej / źródło : www.pierwszyportalrolny.pl (AM za TVP)

Zakaz zbierania ślimaków. (Polskie Radio Jedynka)

Koniec zbierania ślimaków winniczków w Wielkopolsce. Przynajmniej na dwa lata. Taką decyzję podjął wojewoda po zapoznaniu się z wynikami badań specjalistów, którzy poinformowali o zagrożeniu istnienia tego gatunku w tym regionie Polski. (...) Wojewódzki Konserwator Przyrody poinformował o nieudzieleniu zgody na zbieranie winniczków dwunastu przedsiębiorców, którzy starali się o takie pozwolenie w 2008 roku. Roman Marach -- prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy - liczy straty z powodu zmniejszenia eksportu do Francji.

Roman Marach: - W naszym przypadku o jakieś 20% będzie mniejszy skup, o tyle będzie mniej pracy i o tyle będzie mniej pieniędzy.(...) Jeżeli inne województwa pójdą tym śladem, to możemy stanąć któregoś dnia, że nie będziemy mieli co przetwarzać.

więcej / źródło : Krzysztof Sadowski Polskie Radio Jedynka

Ślimaki na grzędzie. (NaszeMiasto.pl Głos Wielkopolski Września)

Przed 15 laty wielkopolska firma w Łubnicy, nieopodal Leszna, pierwsza w kraju zaczęła przetwarzać ślimaki. Teraz pierwsza współpracuje z krakowskimi naukowcami nad hodowlą winniczków, które zasiedlą łąki i lasy.

Niecałe 60 km jazdy od Poznania i oto znajdujemy się w jedynym wielkopolskim ślimaczym gospodarstwie, gdzie ślimaki się skupuje, hoduje, przerabia, eksportuje, a od niedawna stara się o ich powrót na łono polskiej przyrody. Każdy pracownik Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy z szacunkiem pochyli się nad muszlą znalezioną w trawie. Za to spotkaliśmy tam tylko jedną kobietę, która przy nich pracuje i bez obrzydzenia mówi o ślimaczym mięsie.

Kurniki pełne ślimaków.

Pod dachem, na długich grzędach wypełnionych ziemią pasą się ślimaki. W doniczkach, także pełnych czarnoziemu, znoszą białe jak mleko jajeczka wielkości ikry jesiotra. Na jeszcze innych drewnianych półkach przytwierdzają ślimacze maleństwa tak małe, że dopiero z bliska widać ich miniaturowe muszelki. Gra radio, ale muzyka nie jest tutaj przeznaczona dla ślimaczych zmysłów, lecz dla uszu hodowców obłych, śliskich stworzeń: - Na tak dużą skalę hoduje ślimaki tylko Łubnica - mówi Roman Marach, prezes firmy, który przy okazji wyjaśnia, że wszystkie dorastające tutaj sztuki - 15-20 mln żywych kęsów ukrytych w muszlach! - nie mają nic wspólnego z winniczkiem i są od niego większe. To typowe ślimacze brojlery, których żywot bardzo przypomina los kurzych brojlerów; objadają się do woli paszą podawaną przez człowieka, aby skończyć w jego żołądku. W odróżnieniu od kurczaków, Helix aspera maxima dostaje pozwolenie na pozostawienie po sobie potomstwa.

więcej /źródło : Danuta Pawlicka www.naszemiasto.pl

Ośmiu wspaniałych gospodarzy. (Gazeta Poznańska)

W minioną sobotę ośmiu gospodarzy odebrało podczas gali w Teatrze Wielkim w Poznaniu tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2004. Na scenie Teatru wszyscy nominowani do tytułu otrzymali dyplomy. Następnie tytuł i statuetkę siewcy wręczali zwycięzcom marszałek Wielkopolski Stefan Mikołajczak i przewodniczący Kapituły Konkursowej, prof. Włodzimierz Fiszer. Statuetka siewcy jest kopią pomnika stojącego przed Akademią Rolniczą w Poznaniu. Redaktor Naczelny Gazety Poznańskiej, Jarosław Gojtowski, wręczył puchar Czesławowi Janickiemu, prezesowi firmy BOVINAS.(...)
Wielkopolscy Rolnicy Roku 2004

* Grzegorz Chełkowski – producent pieczarek w Kobylnikach, pow. Grodzisk Wlkp.
* Czesław Janicki – prezes Gospodarstwa BOVINAS w Chodowie, pow. Koło – hodowca m. in. bydła mlecznego i osiągający wysokie plony zbóż.
* Roman Marach, prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy, pow. Grodzisk Wlkp. – hodowca m. in. ślimaków jadalnych i producent materiału hodowlanego ślimaków
* Karol Marciniak, prezes DANKO w Choryni, znanego hodowcy nowych odmian roślin uprawnych.
* Zygmunt Siedlecki z Grabowa Wójtstwo, pow. ostrzeszowski – producent ziemniaków sadzeniaków
* Adam Szarek – właściciel gospodarstwa rybnego w Stobnie, pow. trzciankowsko-trzcianecki
* Leszek Szudrowicz, wzorcowy producent trzody chlewnej w Tłukawach, pow. obornicki
* Roman Zdulski, właściciel firmy KABORO, produkującej brojlery w miejscowości Myślibórz- Baborowo, pow. koniński.

więcej / źródło : www.bankier.pl / Barbara Kozłowska Gazeta Poznańska

Los mięczaka. (Polityka)

Ślimak. Powolny, aspołeczny. Bez rodziny. Do tego ni to chłopczyk, ni dziewczynka. Na domiar taki śliski jakiś.

(...) Malakolodzy, czyli naukowcy zajmujący się badaniem mięczaków, w tym ślimaków (zarówno nagich, jak i oskorupionych), inaczej patrzą na powolność tych zwierząt. – To ich cecha wynikająca z budowy – twierdzi dr Tomasz K. Maltz z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. – Z punktu widzenia ślimaka porusza się on normalnie.
– Jego powolny ruch jest bardzo energooszczędny – znajduje ekologiczne uzasadnienie prof. Tomasz Umiński z Uniwersytetu Warszawskiego, także malakolog.
– Ślimak wcale nie jest taki powolny, jakby się wydawało. Potrafi pędzić z prędkością ponad 7 m/godz. – także broni ślimaka, choć z innej pozycji, Roman Marach, prezes Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego Łubnica nieopodal Grodziska Wielkopolskiego, gdzie od siedmiu lat hoduje się ślimaki jadalne i wiosną wypuszcza do tzw. parków, aby się pasły. Park otoczony jest 60–70-centymetrowym płotem uzbrojonym u szczytu w elektrycznego pastucha. Żeby ślimaki nie uciekały. – Kiedyś wyłączyli nam prąd – wspomina Marach. – I przez dwie godziny, z latarkami, trzeba było je zbierać. Zdążyły wyjść z parku i kierowały się w okoliczne chaszcze. (...)

więcej / źródło : Wojciech Markiewicz polityka.pl

Loża Laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Wielkopolskiego.

Laureaci IV edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2004

* Karol Marciniak
* Zygmunt Siedlecki
* Czeslaw Janicki
* Leszek Szudrowicz
* Adam Szarek
* Romanb Zdulski
* Grzegorz Chelkowski
* Roman Marach

więcej / źródło : www.lozalaureatow.pl

Polskie Towarzystwo Agronomiczne - Oddział Poznański

Działalność Oddziału Poznańskiego PTA w latach 2007 – 2011
(...)

2009
(...) 5. Zebranie wyjazdowe do Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Łubnicy k./Grodziska Wlkp. - "Główne kierunki produkcji Kombinatu, a szczególnie unikalny w kraju dziań hodowli i przetwórstwa ślimaków" - Prezes RKS Łubnica Pan Roman Marach - 29 maja 2009 r.

więcej / źródło :Polskie Towarzystwo Agronomiczne

RKS Łubnica info

więcej / źródło :